Creativity | Reliability | Innovations

Instalacja maszyny wirtualnej za pomocą narzędzia Hyper-V

Jedną z podstawowych umiejętności związaną z administracją systemami serwerowymi jest instalacja maszyn wirtualnych (guest) na głównym serwerze (host). Wirtualizacja systemów operacyjnych, zarówno klienckich jak i serwerowych, pozwala zaoszczędzić znaczną ilość zasobów potrzebnych na przygotowanie odpowiedniej infrastruktury sprzętowej, powierzchniowej i logistycznej. Współczesne rozwiązania dostępne na rynku IT pozwalają na tworzenie wielu równoległych i niezależnych od siebie instancji maszyn wirtualnych, kontrolowanych przez pojedynczą maszynę fizyczną. Zasoby sprzętowe hosta dzielone są równomiernie pomiędzy gości, pozwalając tym samym na redukcję kosztów zakupu dodatkowego sprzętu, zwiększenia puli etatów administratorskich, etc..

Tworzenie i konfiguracja maszyny wirtualnej

Po uruchomieniu Menedżera funkcji Hyper-V jako administrator, klikamy prawym przyciskiem myszy na nazwę swojego serwera (maszyny, na której jest zainstalowany Hyper-V), a następnie wybieramy z menu rozwijanego zakładkę Nowe i Maszyna wirtualna. Tym samym uruchomimy kreator dodawania maszyny wirtualnej.

Naszym oczom w pierwszej kolejności ukaże się monit o wpisanie nazwy maszyny – możemy wpisać tu dowolny ciąg znaków, ale przy większej ilości maszyn warto jednak zachować pewien utarty schemat nazewnictwa, np. vm01-server, vm02-client, etc. Możemy również w razie potrzeby wybrać inną lokalizację niż domyślną zapisu obrazu dysku. Następnie musimy wybrać generację maszyny wirtualnej – zwykle warto wybrać Generację 1, która wspiera wszystkie dystrybucje Windowsa do 7 włącznie, zarówno 32- jak i 64-bitowe. Generacja 2 przeznaczona jest dla nowszych systemów – wersje desktopowe od Windowsa 8+, wersje serwerowe – Windows Server 2012+.

Jeśli chodzi o przypisanie wartości udostępnionej pamięci RAM, zawsze kierujmy się zasadą, że nie może ona przekroczyć 50% zasobów hosta – w przeciwnym wypadku możemy zdestabilizować działanie systemu i doprowadzić do jego zawieszenia, spowodowanego brakiem dostępnej pamięci operacyjnej. Z reguły do uruchomienia maszyny wirtualnej jak i jej sprawnego działania wystarczy od 1 do 2 GB RAM (odpowiednio 1024 i 2048 MB).

Jeżeli chcemy, aby nasza maszyna wirtualna miała dostęp do sieci, w oknie Konfiguracja sieci wybieramy opcję Przełącznik domyślny – dzięki temu gość ma zapewnione połączenie mostkowe z Internetem. Jeżeli nie, to wybieramy Brak połączenia.

Kolejnym istotnym etapem tworzenia maszyny wirtualnej jest także utworzenie wirtualnego dysku twardego (z ang. vhdx, Virtual Hard Disk). Domyślnie kreator sugeruje nam pojemność 127 GB, nam jednak w zupełności wystarczy 15 GB. Możemy także wybrać istniejący obraz dysku, w tym wypadku wybieramy drugą opcję i wskazujemy w eksploratorze ścieżkę do odpowiedniego pliku. Jeżeli chcemy na razie tylko i wyłącznie wstępnie przygotować maszynę wirtualną do instalacji, możemy w ogóle nie dodawać wirtualnego dysku twardego i zrobić to w późniejszym czasie. Wybieramy wtedy opcję Dołącz wirtualny dysk twardy później.

W przedostatnim oknie wyświetli nam się wybór metody instalacji systemu operacyjnego – możemy wybrać zarówno fizyczny napęd CD/DVD, dyskietkę rozruchową, jak i obraz systemu w formacie ISO. Opcja ta dostępna jest wewnątrz opcji Zainstaluj system operacyjny z rozruchowego dysku CD/DVD-ROM. Wtedy musimy już tylko wskazać właściwą ścieżkę do pliku.

Po wykonaniu wszystkich powyższych kroków wyświetla nam się ekran podsumowania operacji ze wszystkimi wybranymi opcjami instalacji (nazwa maszyny, generacja, przydzielona pamięć RAM, itd.). Po sprawdzeniu czy wszystkie wprowadzone dane są poprawne, klikamy przycisk Zakończ. W tym momencie mamy już wstępnie skonfigurowaną maszynę wirtualną – pozostaje nam już tylko instalacja systemu operacyjnego.

Sama instalacja systemu na maszynie wirtualnej odbywa się dokładnie w ten sam sposób jak na zwykłym komputerze. W pierwszej kolejności musimy kliknąć prawym przyciskiem myszy na naszej maszynie, a następnie wybrać opcję Połącz lub Uruchom. Po chwili wyświetli nam się okno naszej maszyny, w którym potwierdzamy uruchomienie maszyny. Jeżeli wskazaliśmy właściwy obraz ISO systemu operacyjnego lub mamy dobrą płytę instalacyjną w napędzie, proces instalacji po chwili się uruchomi. Od tego momentu postępujemy tak, jak przy każdej innej instalacji systemu operacyjnego na fizycznym komputerze lub laptopie. Całość zajmuje od 10 do 15 minut, w zależności od instalowanej dystrybucji, rodzaju dysku na którym ją instalujemy, etc.

Ten materiał pokrywa podstawy tworzenia maszyn wirtualnych na systemie gospodarza. W najbliższej przyszłości skupię się na konfiguracji i zarządzaniu podstawowych usług serwerowych w ramach Windows Server 2012 R2, m.in. Active Directory, DHCP, DNS, zasadach grup, itd.

Stay tuned.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x